Automatyzacja przemysłu a gospodarka magazynowa

W dobie postępu technologicznego zwykłe magazyny przekształcają się w centra dystrybucyjne o wysokiej prędkości, które coraz częściej uważane się za strategiczne przedsiębiorstwa, zapewniając przewagę konkurencyjną.  W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby połączonych technologii w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji.

Magazyn jako centrum dystrybucji

Połączenie systemów cyfrowych i fizycznych,  utorowało drogę do coraz bardziej powiązanych ze sobą procesów produkcji, które mają wpływ na każdy etap powstawania danego produktu, od projektowania i planowania do łańcucha dostaw. Poza tymi procesami nowe technologie związane ze zautomatyzowaną produkcją mają także wpływ na  na sposób przemieszczania, magazynowania i dystrybucji gotowych wyrobów.

W ciągu ostatnich kilku lat migracja od magazynu do magazynowania zapasów prowadziła do rozwoju operacji o wysokiej prędkości, co spowodowało wzrost liczby produktów . Dzisiaj znane jako centra dystrybucyjne, są jednym z najważniejszych elementów w całej infrastrukturze łańcucha dostaw. Ponieważ zapotrzebowanie na większe zamówienia, krótsze terminy realizacji, lepszą kontrolę jakości, obniżone koszty pracy i większą wydajność produkcji rośnie, automatyczne, zaawansowane technologie stanowią rozwiązanie do osiągnięcia tych celów.

Ewolucja automatyzacji i nowe oczekiwania od magazynów

Automatyzacja przemysłu zapewnia opłacalne rozwiązania odpowiadające potrzebom rynku, takie jak oszczędność miejsca i lepsza produktywność. Na przykład procesy zautomatyzowanej depaletyzacji i paletyzacji, a także magazynowania palet lub skrzynek, są coraz częściej przyjmowane przez centra dystrybucyjne, ponieważ oferują bardzo niskie koszty produktów o dużej pojemności i standaryzacji. Podobnie też rozładunek i załadunek towaru mogą być w pełni obsługiwane przez zautomatyzowany sprzęt.

Jednocześnie zmieniają się sposoby korzystania z tego rodzaju urządzeń. Ta ewolucja napędza nieustannie rosnące zapotrzebowanie na inteligentniejszą i łatwiejszą w obsłudze automatyzację. Oczekuje się, że magazyny będą miały krótszy i szybszy łańcuch dostaw, dzięki jak najszybszym ich przenoszeniu.

Coraz częściej oczekuje się, że będą oferować optymalne możliwości łańcucha dostaw, takie jak omni-channel, czyli wszechkanałowość, logistyka zwrotna, obsługa zwrotów i usługi o wartości dodanej, od montażu produktów po ich etykietowanie, przepakowywanie i naprawy. Ponadto coraz częściej dotyczą możliwości przechowywania szerszej gamy produktów o określonych wymaganiach pod względem wymiarów, temperatury, czy kwestii związanych z bezpieczeństwem.