![](https://przemysl40.co.pl/wp-content/uploads/2018/01/Fotolia_114525500_S.jpg)
Automatyzacja to metoda obejmująca szeroki zakres zadań wspomaganych komputerowo i maszynowo w celu poprawy wydajności i tworzenia łatwiejszych sposobów prowadzenia działalności produkcyjnej. Różne rodzaje automatyzacji są powszechnie stosowane w różnych gałęziach przemysłu. W warunkach przemysłowych różne rodzaje automatyzacji zapewniają korzyści firmom, w tym skrócony czas cyklu produkcji, produkty o wyższej jakości i większe bezpieczeństwo pracowników.
Rodzaje automatyzacji przemysłu
Wykorzystanie nowych technologii do wykonywania zadań, które mogą być powtarzalne, niebezpieczne lub w inny sposób nieodpowiednie dla ludzi, jest znane jako automatyzacja przemysłowa. Sprzęt sterowany numerycznie (NC), przemysłowe roboty, elastyczne systemy produkcyjne (FMS) i produkcja wspomagana komputerowo (CAM) to wszystkie rodzaje automatyzacji, które przemysł wdraża w swoich fabrykach. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- Maszyny sterowane numerycznie (NC), które wykorzystują komputery do przechowywania danych, obliczania i wykonywania operacji. Typowym przykładem maszyny NC jest frezarka sterowania komputerowo. Frezarka CNC wykorzystuje komputery do dokładnego analizowania, cięcia i frezowania każdego elementu. Frezarki CNC i inne maszyny produkują części o mniejszej liczbie błędów i większej dokładności.
- Roboty przemysłowe. Roboty przemysłowe, podobnie jak inne typy automatycznych urządzeń, mogą pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby nadążyć za wymaganiami branży.
- Środowiska, które okazują się niebezpieczne dla pracowników, nadają się do robotów przemysłowych. Maszyny te mogą wykonywać wiele przemysłowych zautomatyzowanych procesów, w tym spawania, przenoszenia materiałów, montażu, paletyzacji i malowania.
- Elastyczne systemy produkcyjne. Elastyczny system produkcji (FMS) łączy maszyny NC, roboty przemysłowe i inne rodzaje automatyki przemysłowej w jeden system automatyzacji. Z ich pomocą można produkować dużą ilość takich samych produktów, jednak systemy te zachowują elastyczność w zakresie zmiany części lub procesów produkcyjnych.
- Komputerowe wspomaganie produkcji. Produkcja wspomagana komputerowo (CAM) przesuwa automatyzację przemysłową o krok dalej. CAM obejmuje wykorzystanie komputerów w produkcji, planowaniu i kontroli oraz bardziej ogólnie, całego procesu produkcyjnego. Typowym przykładem CAM jest projektowanie wspomagane komputerowo (CAD) lub wspomagane komputerowo projektowanie i kreślenie (CADD). CAD i CADD używają programów komputerowych do cyfrowego planowania produktów, części, układów, robotów przemysłowych i wielu innych aspektów ustawień przemysłowych. CAM obejmuje również automatyczne planowanie i analizę przepływu produkcji.