Mało kto zastanawia się, jak wiele pracy wymaga wytłoczenie płyt analogowych oraz kompaktowych. Szczególnie dzisiaj, na fali zmasowanego powrotu do vinyli, czyli czarnych płyt odtwarzanych igłą gramofonową, popyt na nowoczesne urządzenia do tłoczenia wzrósł bardzo gwałtownie. Zrobotyzowany przemysł fonograficzny jest w dzisiejszych czasach koniecznością, w czasach, gdy na rynku muzycznym każdego dnia pojawiają się liczne nowości.
Niegdyś produkcja muzyczna nie była tak szeroko zakrojona jak dzisiaj, więc do działania przemysłowego jak najbardziej wystarczyły ręcznie obsługiwane prasy do tłoczenia. Dziś, gdy swoją płytę może wydać właściwie każdy, usprawnienie prac tłoczni płytowych jest w pełni uzasadnione. Jeszcze 40 lat temu debiutujący wykonawca musiał czekać rok na wydanie płyty. Obecnie, dzięki szeroko zakrojonym metodom technologicznym oraz nowoczesnym urządzeniom płytę można wydać w kilka tygodni, a jeśli przychodzi się do studia z od razu gotowym i zatwierdzonym materiałem, cały proces nagrywania, obróbki dźwięku oraz tłoczenia nośnika może zająć maksymalnie kilka dni!
Tłocznia płyt
Nowoczesne tłocznie płyt korzystają z maszyn potrafiących powoływać do życia zdecydowanie większą ilość nośników, niż ich odpowiedniki sprzed kilkudziesięciu lat. Nakłady płyt przy pracy tego typu maszyn są imponujące. Wykonawca dzięki pracy tych urządzeń może sprzedać nawet o połowę więcej planowanej całości nakładu. Wiele jednak zależy nie tylko od precyzji i intensywności tłoczni, ale także od popularności wykonawcy, to ona głównie przekłada się na zainteresowanie publiczności szturmującej sklepy muzyczne.
Tłocznie płyt wczoraj a dziś
Do momentu zmiany ustrojowej w Polsce funkcjonowała jedna oficjalna tłocznia Polskich Nagrań, a także kilka innych, powiązanych z prywatnymi inicjatywami. Sprzęty z tamtej epoki już dawno zastąpione zostały cyfrowo i numerycznie zarządzanymi tłoczniami. Dziś za pomocą programów komputerowych zarządzać można, jaka ilość rowków znaleźć się ma na danej płycie vinylovej i jakie połączenia wybranych utworów znajdą się na wybranej kompilacji cd. Prasy do tłoczenia płyt jako nośników muzycznych działają z niezwykłą precyzją, by przechowywany i zapisywany na nich dźwięk odznaczał się najwyższymi parametrami jakości przez możliwie jak najdłuższy czas.