Trendy technologiczne na 2018 rok

Według specjalistów z najpopularniejszych obecnie firm zarządzających dobrami wirtualnymi, w roku 2018 odczujemy rosnący wpływ sztucznej inteligencji, dzięki której światy wirtualne oraz analogowe totalnie się połączą na zasadzie symbiozy. Zjawisko tego typu ma już określoną nazwę – disruptive innovations.

Rynki technologiczne burzą dotychczasowe rynki ekonomiczne i zmieniają sposoby działania firm i przedsiębiorstw nastawionych na technologiczny rozwój. Planowany rozwój sztucznej inteligencji ma w założeniu pomóc podejmować wszelkie kluczowe decyzje, przemieniać określone ekosystemy oraz modyfikować dotychczas przyjęte za pewniki modele biznesowe. Dominacja rozwijającej się sztucznej inteligencji ma potrwać do 2025 roku.

Sztuczna inteligencja ma być dostępna w każdej, nawet najskromniejszej technicznie aplikacji biznesowej. Personel firmowy będzie miał możliwość działać na bazie systemu w pełni automatycznego, bez konieczności powtarzania tych samych czynności za każdym razem. Dzięki temu dochodzić będzie do zaoszczędzenia energii także czysto fizycznej. Pracownik nie będzie już tak eksploatowany, jak wcześniej.

Synteza ekosystemów daje szanse na budowanie wirtualnych odpowiedzi na tradycyjnie działające maszyny, procesory i ograniczone środowiska techniczne. Sytuację można porównać do lat siedemdziesiątych, gdzie szczytem przedsięwzięcia wysokich technologii była misja Apollo 13. Wirtualny panel sterowania tym  statkiem stał się narzędziem komunikacji między astronautami a pracownikami działu  kontroli. Zastosowany tutaj „cyfrowy bliźniak” odegrał kluczową rolę w sytuacji, gdy załogę statku  kosmicznego trzeba było sprowadzić z dalekiej podróży z powrotem.

Ostatnim z prezentowanych trendów technologicznych na rok 2018 są platformy komunikacyjne. Tworzą one swoiste interfejsy, dzięki którym  możliwa staje się współpraca określonego użytkownika wraz z oprogramowaniem. Są to główne cele i założenia rysujące projekty. Platformy są na rynku coraz popularniejsze i coraz bardziej pożądane. W komunikacji wykorzystuje się coraz częściej wpływ sztucznej inteligencji. W praktyce nie mamy jeszcze do czynienia z jej optymalną formą, bo prace w kierunku rozwinięcia technicznego trwają nieustannie, jednak to, co dziś uzyskaliśmy stanowi jakąś część ogólnie pojmowanej i opracowywanej inteligencji wytworzonej na potrzeby zarządzania technologiami.

Zabiegi te niosą konieczność wprowadzania metod  nauki maszynowej, odczytywaniu mowy, obrazów, treści słownych. Ogromnym ułatwieniem w pracy jest tłumaczenie obcych językowo zwrotów dzięki wpływowi sztucznej inteligencji.