Odkąd światowe technologie produkcyjne dotarły także do świata produkcji odzieży, zauważyć można znaczny rozwój dziedziny mody oraz szerszy asortyment, dostępny na rynkach wszystkich krajów. Automatyzacja przemysłu oraz pracy konstruktorów sprawiła, że projektant nie musi już opracowywać wykrojów od podstaw. Programy komputerowe z dziedziny konstruowania odzieży pozwalają na automatyczne dopasowanie poszczególnych wykrojów do form, jakie mają powstać na maszynach wycinających dane kształty.
Komputerowe sterowanie całością mechanizmu tuż przed podjęciem procesu wycinania określonych kształtów w tkaninach pozwala na łatwe modyfikowanie wymiarów, dzięki czemu możliwe staje się operowanie wieloma rozmiarówkami przy jednoczesnej pracy jednej maszyny, co w praktyce pozwala zaoszczędzić nie tylko wykorzystywaną podczas prac maszyny energię, ale przede wszystkim materiał. Konstruktorzy nareszcie mogą przestać narzekać na nadmiar ścinek i źle rozplanowanych wykrojów, przez które traci się całkiem pokaźne fragmenty materiału włókienniczego, który przecież mógłby być jeszcze do czegoś wykorzystany.
Kontrola pracy i modyfikacje
Są bardzo ważne w pracy z maszynami odpowiedzialnymi za rozplanowanie wykrojów na wielkoformatowych powierzchniach. Na monitorach zarządzających pracownik techniczny ręcznie poddaje modyfikacji poszczególne wykroje, może je w programach komputerowych zwężać, rozszerzać, zmniejszać, zmieniać ich położenie w celu zwiększonej oszczędności materiałów na dalsze modyfikacje.
Dzięki sprawnemu operowaniu programami komputerowymi przy stopniowaniu szablonów konstrukcyjnych odzieży ciężkiej i lekkiej można zaoszczędzić nawet do 50% wykorzystywanego materiału. Fakt ten często ignorują początkujący przedsiębiorcy z branży konstrukcji odzieży, by potem dziwić się, ze z całego kuponu wielometrowej tkaniny udało się uzyskać jedynie kilkanaście form odzieżowych, zamiast kilkudziesięciu planowanych egzemplarzy, wchodzących w skład przeznaczonej do promocji serii.
Co warto znać?
Programów do konstrukcji odzieży na rynku znajdziemy bardzo wiele. Na początek warto zapoznać się z wersjami próbnymi, bo cena roboczych jest dość wysoka. Polecamy przyjrzeć się z bliska programom do konstrukcji odzieży z serii Richpeace, InvenTex, ClassiCad, czy Grafis. Na podstawie własnych spostrzeżeń i doświadczeń każdy konstruktor wybierze dla siebie ten najwłaściwszy.