![](https://przemysl40.co.pl/wp-content/uploads/2018/01/pixabay-industry-2692453_1280.jpg)
Powstanie nowej cyfrowej technologii przemysłowej, znanej jako przemysł 4.0, jest transformacją, która umożliwia gromadzenie i analizowanie danych na różnych urządzeniach, umożliwiając szybsze, bardziej elastyczne i bardziej wydajne procesy produkcji towarów o wyższej jakości po niższych kosztach. Ta rewolucja pozwala zwiększyć produktywność, zmienia ekonomię, pobudza wzrost przemysłowy i zmienia profil siły roboczej, ostatecznie zwiększając konkurencyjność firm.
Technologie transformujące produkcję przemysłową
Zaawansowana technologia cyfrowa prowadzi to do większej wydajności i zmiany tradycyjnych relacji produkcyjnych między dostawcami, producentami i klientami, jak również między człowiekiem a maszyną. Wyróżnia się kilka trendów technologicznych stanowiących fundament dla przemysłu 4.0.
- Wielkość danych ( Big Data ) – gromadzenie i kompleksowa ocena danych z wielu różnych źródeł – urządzeń i systemów produkcyjnych, a także systemów zarządzania przedsiębiorstwem – staje się standardem w celu wspierania podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym
- Bezpieczeństwo cybernetyczne. Wraz ze zwiększoną łącznością i wykorzystywaniem standardowych protokołów komunikacyjnych, które są dostarczane dla przemysłu 4.0, dramatycznie wzrasta potrzeba ochrony krytycznych systemów przemysłowych i linii produkcyjnych przed zagrożeniami cybernetycznymi. W rezultacie niezbędna jest bezpieczna, niezawodna komunikacja, a także zaawansowane zarządzanie tożsamością i dostępem do maszyn i ich użytkowników.
- Autonomiczne roboty, które wchodzą w interakcje ze sobą, a także z człowiekiem mając większy zakres możliwości niż te używane obecnie w produkcji.
- Symulacje wykorzystywane w operacjach produkcyjnych w celu wykorzystania danych w czasie rzeczywistym i odzwierciedlenia świata fizycznego w modelu wirtualnym, który obejmuje maszyny, produkty i ludzi. Pozwala to operatorom przetestować i zoptymalizować ustawienia maszyny dla następnego produktu.
- Integracja systemu poziomego i pionowego. Dzięki przemysłowi 4.0 funkcje poszczególnych działów firmy staja się bardziej spójne, ponieważ sieci integracji danych ewoluują i umożliwiając pełne zautomatyzowane poszczególnych procesów produkcji.
- Chmura. Więcej przedsięwzięć związanych z produkcją wymaga większego udostępniania danych na stronach w obrębie firmy. Dane maszynowe i funkcjonalność są wdrażane w chmurze, umożliwiając świadczenie większej ilości usług opartych na danych dla systemów produkcyjnych.
- Internet rzeczy, czyli więcej urządzeń połączonych i współpracujących ze sobą. Pozwala to urządzeniom komunikację i współdziałanie zarówno ze sobą, jak i z bardziej scentralizowanymi kontrolerami, jeśli jest to konieczne.