![](https://przemysl40.co.pl/wp-content/uploads/2018/01/Fotolia_176892695_S.jpg)
Zakłady przemysłu drzewnego to dziś nie tylko przedsiębiorstwa zarządzane przez jednego mistrza fachu, ale coraz częściej rozbudowane kompleksy przemysłowe, wytwarzające dobra najróżniejszego typu, do których niezbędne jest drewno jako podstawowy surowiec. Nastawienie na masowy rynek zbytu nie pochwala stosowania narzędzi o ograniczonym działaniu. Wiadomo, że jeśli inwestorzy i przedsiębiorcy nastawiają się na produkcję masową – muszą wziąć pod uwagę konieczność zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Nowoczesne roboty i maszyny w przemyśle drzewnym to przede wszystkim rozbudowane szlifierki i tokarki, nierzadko sterowane numerycznie za pomocą mechanizmów komputerowych. Efektów ich pracy nie odda żadne ręczne narzędzie. Tylko z zastosowaniem robotów szlifujących, tnących, skrawających i wygładzających osiągnąć można wysoki poziom gładkości wycinanych i obrabianych powierzchni.
Co daje połączenie komputerowego zarządzania sterowaniem z maszynami obrabiającymi?
Jest to wartość nie do przecenienia. Zarządzanie sterowaniem w maszynach obrabiających drewno sprawia, że osiągać można parametry techniczne z dokładnością o wiele bardziej precyzyjną od takiej, którą dają narzędzia ręczne. Roboty oraz maszyny z zasięgu nowoczesnych technologii roboczych pracują nie tylko za pomocą pilników oraz ostrzy. Coraz częstsze jest stosowanie w ich mechanizmów wszelkiego rodzaju laserów, czym tłumaczy się precyzję kształtu i idealnie zarysowane brzegi wycinanych w drewnie form.
Na niezawodnym działaniu robotów do obróbki drewna skorzystać mogą nie tylko profesjonalne zespoły stolarskie, ale także lutnicy wyrabiający instrumenty najwyższej jakości. Jako formy użytkowe instrumenty – między innymi skrzypce, wiolonczele, kontrabasy – wymagają dokładności wycięcia poszczególnych elementów, łączonych w całość.
Czytanie rysunków technicznych
Roboty służące do tworzenia unikalnych kształtów z drewna niezawodnie odczytują wszelkie parametry techniczne na rysunkach technicznych wykonanych w najnowocześniejszych programach komputerowych. Do tych programów zaliczymy wszystkie programy przestrzenne, także z rodziny 3D, 2d, AutoCAD, ArchiCAD i inne. Roboty tnące i modyfikujące drewno na wybranych poziomach technicznych współcześnie dostosowane są także do praktycznego zastosowania programów komputerowych nowej generacji, stosunkowo młodych i mało jeszcze znanym.