![](https://przemysl40.co.pl/wp-content/uploads/2018/01/Fotolia_152542156_S.jpg)
Według przeprowadzanych analiz, jakie są wykonywane przez różnego typu Instytuty Badań nad Gospodarką wynika, że Polska jest krajem, którego automatyzacja linii produkcyjnych w przedsiębiorstwach sukcesywnie się powiększa. Mimo to, Polska nie należy do krajów, w których zrobotyzowane stanowiska pracy stanowią kluczowe inwestycje usprawniające proces produkcyjny. Co to oznacza dla przedsiębiorstw?
Pogorszenie poziomu konkurencji dla innych przedsiębiorstw
Brak lub obniżony poziom planowania i realizacji inwestycji związanych z automatyzacją taką, jak robotyzacja przemysłu pozostawi zakłady przemysłowe (zwłaszcza te mniejsze) w tyle. Oznacza to spowolniony proces produkcji. A co za tym idzie, mniejsza ilość wyprodukowanych towarów w określonym czasie. Nie wpływa to dobrze na płynność finansową takiego przedsiębiorstwa. Wiadomym jest, że dobrze zaplanowana i stopniowo wdrażana inwestycja związana z automatyzacją produkcji szybko się zwraca i znacznie podnosi zyski.
Obawę pracowników o dotychczasowe miejsca pracy
Z czego to wynika? Z niewiedzy i obawy przed nadchodzącymi zmianami. Brak wiedzy o tym, w jaki sposób robotyzacja przemysłu wpływa na poprawę całego procesu związanego z produkcją potęguje obawy o utratę dotychczasowych miejsc pracy. To na przedsiębiorcy, zamierzającego zmodernizować linie produkcyjne, spoczywa odpowiedzialność na przeprowadzeniu szkoleń związanych z udzielaniem tego typu informacji. Wielokrotnie bywa, że to pracodawca pokrywa koszty różnego rodzaju kursów podnoszących kwalifikacje lub (w razie potrzeby) szkoleń zmieniających całkowicie kwalifikacje swoim pracownikom. Za zmianą kwalifikacji, wielokrotnie zwiększa się kondycja finansowa pracownika.
Zrobotyzowane stanowiska pracy, to: ewolucja czy rewolucja?
Błędem byłoby uznać, że robotyzacja przemysłu jest związana z ogromną rewolucją w przemyśle. Może, nie we wszystkich gałęziach przemysłu, ale jest to konieczność. Istnieje wiele gałęzi przemysłowych, dla których zrobotyzowanie (częściowo lub w całości) stanowisk linii produkcyjnych jest koniecznością. Dobrym przykładem może być tu gałąź przemysłu motoryzacyjnego, w którym istnieje ciągłe zapotrzebowanie na nowe samochody, motory, itd. Drugim dobrym przykładem, w którym robotyzacja przemysłu jest koniecznością, to: przemysł spożywczy ze względu na ogromne zapotrzebowanie na zróżnicowane produkty spożywcze. Dalej, jako przykłady konieczności automatyzacji przemysłowej można uznać: przemysł optyczny i elektroniczny, przez wzgląd na bardzo dużą precyzję, jakiej należy użyć do wytwarzania różnego rodzaju produktów.
Jeśli przedsiębiorstwa ze wspomnianych (i nie tylko) sektorów produkcyjnych będą ograniczać wdrażanie automatyzacji linii produkcyjnych, w przyszłości mogą spotkać się z obniżeniem zainteresowania klientów, chcących zakupić wyprodukowane produkty. Należy tu podkreśli, iż kompleksowe zaspokojenie potrzeb klientów, może przynieść dla przedsiębiorstwa w przyszłości spore zyski.